طبقه بندی، اجرا و پایش اتاق تمیز

اتاق تمیز یا کلین روم (Clean room) معمولاً در تحقیقات علمی و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و عبارت است از محیطی کنترل شده که دارای سطح پایینی از آلاینده ها مانند گرد و غبار، میکروب های موجود در هوا، ذرات آئروسل و بخارات شیمیایی است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، اتاق تمیز دارای میزان کنترل شده ای از آلودگی است که این سطح از آلودگی با استفاده از تعداد ذرات معلق در واحد متر مکعب یا فوت مکعب و بر اساس اندازه هرکدام از ذرات تعیین می‌شود.

طیف گسترده ای از استانداردها در مراجع مختلف برای مشخص کردن سطح عملکردی کلین روم یا اتاق تمیز تمیز مورد استفاده قرار می گیرند. متأسفانه مقایسه یک استاندارد با استاندارد دیگر، کار چندان ساده ای نیست؛ زیرا اغلب آنها، شرایط متفاوتی را برای روش های مدیریت، نصب و راه اندازی کلین روم ارائه می دهند. به طور مثال، اتاق تمیز کلاس C  و کلاس A  یا D، هر یک دارای یک سری ویژگی های منحصر به فرد هستند که در آن شرایط، سنجیده می شوند.  به عنوان مثال، میان تعداد ذرات آلاینده و موقعیت نمونه هایی که باید بررسی شوند، تفاوت وجود دارد؛ از طرفی دیگر، میزان فشار در انواع اتاق تمیز، ارتباط اندازه ذرات، میزان تغییر جریان هوای مورد استفاده و موارد دیگر، در انواع گریدهای اتاق تمیز متغیر خواهد بود. به همین دلیل است که استانداردهای متفاوتی برای این تجهیزات معرفی شده اند. به موارد زیر توجه کنید:

  • متداول ترین استانداردها
  • US Fed 209E
  • EU GMP
  • 1- BS EN ISO 14644

لازم به ذکر است شرکت های تولید کننده تجهیزات پزشکی می توانند جهت مشاوره رایگان و تخصصی در زمینه برقراری شرایط تولید خوب (GPM) در سازمان خود و همچنین استقرار اتاق تمیز، برقراری سیستم مانیتورینگ و پایش سطوح عمل و سیستم تهویه هوا در اتاق تمیز مطابق با استاندارد های معتبر جهانی و آخرین متد روز با کارشناسان شرکت دانش ثمین در ارتباط باشند.

شما می توانید جهت همکاری با شرکت دانش ثمین از طریق تکمیل فرم خدمت مورد نظر خود و آپلود آن در همین صفحه منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

با سپاس از حسن انتخاب شما

دانش ثمین پردیس رضوان