ایران‌کد و GTIN

ایران‌کد

به جهت ایجاد نظم و سهولت در طبقه بندی ملی و شناسایی بهتر اجناس و کالاها همچنین خدمات برای آنها مشخصه ای تحت عنوان ایران کد تعیین می شود. این کد 16 رقمی بوده و با کمک آن اطلاعاتی مانند: مشخصات فنی، مشخصات عرضه کننده محصول و استاندارد ملی تعیین می شود که این امر در حوزه تجارت الکترونیک، ممانعت از قاچاق کالا بسیار حائز اهمیت می باشد.

اصولا هدف از ایجاد کد ملی کالا یا همان ایران کد، شفاف سازی اقتصادی و جلوگیری از مشکل و معضل مخرب قاچاق کالاها و در پی آن تامین شدن تمامی نیازهای کشور از سوی کالاها و منابع داخلی می باشد.

از جمله مزایای اخذ ایران کد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • داشتن ایران کد (بارکد) راه خوبی برای جلوگیری از قاچاق کالا است

  • شناسنامه دار کردن کالاهای اصل و با کیفیت داخلی و حمایت از تولید داخلی

  • زبان مشترک برای خواندن اصالت و شناسنامه کالاها

  • زمينه سازی جهت ایجاد حافظه اجتماعی و بستر اطلاعاتی به منظور انسجام عناصر مديریت زنجيره تامین کالا و خدمات

  • زمينه ساز حضور در عرصه دیجیتال مارکتینگ

  • قابلیت ارتباط با سيستم های کدینگ بين المللی

  • معرفی و شناسایی منابع ساخت و توزيع کالا

  • زمينه ساز توزيع گسترده برای توليد کنندگان و توزيع کنندگان

  • زمينه ساز معرفی و تبليغ گسترده منطقه ای و جهانی محصولات

  • کاهش هزينه های توزیع، فروش و عمليات

GTIN

کد Global Trade Item Number  یا شماره بین المللی اقلام تجاری عبارت است از کدی اختصاصی، جهت فرآورده که در سطح جهان بر مبنای استانداردهای سازمان GS1  صادر گردیده و از آن قبلا با عنوان EAN-14  نیز یاد میگردید.

شناسه جهانی قلم کالای تجاری (GTIN) یک شناسه بین‌المللی است که توسط سازمان جهانی GS1  ارائه شده و در بیش از 110 کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. کدی یکتا با تعداد ارقام به طور معمول 8، 12، 13 یا 14 رقم است و در ایران معمولا کد 13 رقمی رایج است که با پیش شماره 626 شروع می‌شود که مشخص کننده کالا می باشد و توسط کمپانی سازنده کالا در سایت جهانی بصورت بارکد دو بعدی ثبت و سالانه شارژ می گردد و برای هر بار ترخیص نیاز به درج جداگانه نمی باشد و یک بار درج آن برای ثبت کالا کافی است. این بارکد روی محصول بسیاری از انواع کالاها وجود دارد ولی درج آن الزامی نمی باشد و در صورت درج  GTIN  های تکراری برای کالاهای متفاوت فقط یک کد IRC  صادر خواهد شد. این کد در سامانه تجهیزات و ملزومات پزشکی در قسمت اضافه کردن GTIN  باید درج شود و برای برچسب کالا، دریافت کدهای جداگانه برای تمامی سایزها و مدل های موجود کالا ضروری می باشد. زمانی که نیاز به تصحیح این کد می باشد، شرکت می تواند تا دو بار نسبت به تصحیح آن اقدام نماید.

بنابراین تمامی تولید کنندگان، وارد کنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی کشور موظف به اخذ ایران کد و بار GTIN  برای محصولات خود می باشند.

شرکت دانش ثمین به همراه کارشناسان متخصص آماده خدمت رسانی و مشاوره تخصصی در انجام تمامی فرایند های مربوط به اخذ ایران کد و GTIN به شرکت های تولید کننده، وارد کننده و صادر کننده تجهیزات و ملزومات پزشکی می باشد، لذا متقاضیان  می توانند جهت همکاری با شرکت دانش ثمین از طریق تکمیل فرم خدمت مورد نظر خود و آپلود آن در همین صفحه منتظر تماس کارشناسان ما باشند.

 

با سپاس از حسن انتخاب شما

دانش ثمین پردیس رضوان